Dahilerin stratejilerini modelleme üzerine yaptığı çalışmasının bir parçası olarak, NLP geliştiricisi Robert Dilts, Walt Disney ile ilgili olarak, onun tarafından ve onun hakkında yazılmış makaleler
ve kitaplara dayanarak derinlemesine bir çalışma yapmıştır.

Bu çalışma, çok geniş bir bağlamlar silsilesinde kullanılabilen, yapılandırılmış, bilinçli bir yaratıcılık stratejisi olduğunu ortaya koymuştur.

Disney için, onun Hayalci, Gerçekçi ve Oyun Bozan (Eleştirmen) adını verdiği, başarı için gerekli üç belirgin safha vardı.

Hayalci safhasında çılgın bir yaratıcısınız. Gerçekçi safhasında, pratik bir bakış açın iz vardır. Eleştirmen safhasında ise olayları yapıcı bir şekilde değerlendirirsiniz.

Bu üç aşamayı çoğumuz doğal olarak kendimizde bulundururuz ama hem kendi kendimize hem de bir grup ortamında, meseleler üzerinde çalışırken, bu bazen problemlere yol açar.

Ana problem, Hayalci ile Eleştirmenin çoğu kez kavga etmeleridir.

Belki şöyle bir şey yaşamış olabilirsiniz: Kendi başınıza yaratıcı bir şey yapmış ve harika, yenilikçi bir fikir bulmuşsunuzdur ama başka bir yanınız onu anında çöpe attırmıştır.

Aynı şey bir iş ortamında da olabilir ve Hayalcilerin yarattığı benzersiz düşünme yolları daha doğduğu anda şamatacı Eleştirmenler tarafından boğulabilir. Bu üç bakış açısı birbirinden ayrılıp sıraya konarak, bu çatışmadan sakınılabilir. Bu aynı zamanda üç görüş noktasının da temsile edilmesini sağlar çünkü en iyi nasıl uygulanacağını
ve nerelerde aksilikler çıkabileceğini düşünmediğiniz bir fikir sizi kolayca heyecanlandırabilir.

Daha ayrıntılı bir strateji eviyesinde, Hayald safhası neyin mümkün olduğu ile ilgili hiçbir kısıtlama olmadan seçeneklerin ‘büyük resmini’ (bütünü) veren kurgulanmış imajlar (Vc) bulmayı gerektirir. Gerçekçi safhası genel olarak planın nasıl işleyeceği konusunda bir his elde etme ile~ilgili olduğu için daha dokunsaldır, Eleştirmen safhasında ise kişinin ‘Burada yanlış nerede?’ gibi soruları kendi kendine sorduğu güçlü bir işitsel dijital unsur vardır.

Aşağıdaki alıştırmada, Disney Yaratıcılık Stratejisini kullanmak için yapılandırılmış bir süreç verilmektedir.

Adımlar
ı. Çalışmak istediğiniz bir problem seçin, bu çözmeniz gereken bir problem de olabilir, araştırmak istediğiniz bir fikir de olabilir.

2. Ayrıca yabancı, gözlemci olan üçüncü konum bakış açısıyla olayları seyredebileceğiniz bir ‘Meta’ konum oluşturmalısınız. Sonra da Hayalci, Gerçekçi ve Eleştirmen safhalarına üç yer ayırın.

3. Her yere bir stratejiyi çapalayın.

• Yaratıcı fikirler üretebildiğiniz ve/veya bir şeyin olabilir olduğunu düşündüğünüz bir zamanı hatırlayın, sonra da Hayalci yerine girin. O hatıranızı tam olarak yaşarken, çevrenizde ne gördüğünüze, ne işittiğinize ve yaratıcı olmanın insanı nasıl hissettirdiğine dikkat edin.

• Bir planın nasıl uygulanacağı konusunda gerçekçi olabildiğiniz bir zamanı aklınıza getirin ve sonra da Gerçekçi yerine girip o hatırayı olabildiğince tekrar yaşayın.

• Bir fikirle ilgili olarak olumlu ve yapıcı eleştiriler getirebildiğiniz bir zamanı hatırlayın, sonra da Eleştirmen yerine girerek, en az üç birinci kiplikte VAK tam bir temsil geliştirin.

4. Çıktınızı düşünerek, Hayalci yerine girin ve hayal kurun!

Ne kadar çılgın ya da gerçekdışı görünürse görünsün diğer seçeneğe açık olun. Düşüncelerinize
sakın sansür uygulamayın. Serbestçe beyin fırtınası yapın. Bırakın düşünceleriniz serbestçe dolaşsın.
Sonra da zihin sinernanızda film yaratın.

5. Gerçekçi yerine geçin ve Hayaleinin yaratmış olduğu fikirlerin nasıl uygulanabileceğini düşünün. İlk adımları tespit edilmiş çalışır eylem planları yapın.

6. Şimdi de Eleştirmen yerine geçin ve olumlu bir şekilde fikirleri ve planları sorgulayın. Eksik bir şey var
mı? Ne çalışmaz? Yanlış tir şey var mı? Eleştirinizi olumlu tutun mutlaka.

7. Hayalet yerine geri dönün ve tekrar hayal edin, bu sefer Eleştirmenden gelen önerilerden de yararlanın.
8. Tamam olduğunu hissedene kadar bu çemberi birkaç kere dönün.